
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 12 – 14 czerwca 2015 r KGW Witkowice zorganizowało wycieczkę do Trójmiasta.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się zwiedzaniem Sopotu:
Ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem – stanowi główny deptak nadmorskiego uzdrowiska, zamkniętego dla ruchu samochodowego:
√ Krzywy Domek – obiekt stanowi część Centrum Handlowego „Rezydent”. Na parterze mieszczą się pomieszczenia handlowe, lokal gastronomiczny i salon gier. Budynek jest też siedzibą m.in. oddziału regionalnego Radia RMF FM.
Tak naprawdę to krzywa jest tylko jego fasada. (fot.1-7 w galerii)
√ Zakład Balneologiczny. Jest on częścią Woj. Zespołu Reumatologicznego, uznanego za jeden z najbardziej przyjaznych szpitali na Pomorzu, a przy nim Grzybek Inhalacyjny, do którego woda pompowana jest ze zdroju Św. Wojciecha.
Jest to woda lecznicza( solanka). (fot.10-14 w galerii)
√ Molo w Sopocie – najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, którego część wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta, przy której jest zlokalizowana przystań morska składająca się z portu jachtowego oraz przystani pasażerskiej ( wycieczkowy pirat). (fot. 15-34 w galerii)
Następnie przejazd do Gdyni na Skwer Kościuszki, reprezentacyjnej ulicy Śródmieścia Gdyni, której przedłużeniem jest Aleja Jana Pawła II wzdłuż Nabrzeża Pomorskiego.
Przy Nabrzeżu cumują statki muzea, które zwiedzono:
√ Dar Pomorza – piękny trzymasztowy żaglowiec szkoleniowy, na którym od lat 80-tych pływali studenci Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Dziś jest pływającym muzeum, oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. (fot. 37-63 w galerii,fot.47- widok ze statku na budynek Sea Towers, Dwie Morskie Wieże)
√ Tuż obok cumuje najstarszy na świecie zachowany niszczyciel ORP „Błyskawica”.
Zwiedzając go można zobaczyć uzbrojenie, maszynownię oraz przekonać się jak wygląda życie marynarzy na służbie. (fot.36, 64-87 w galerii, fot.88-widok ze statku)
√ Prawie na samym końcu Mola Południowego stoi Akwarium Gdyńskie, gdzie podziwiano najpiękniejsze ryby świata. (fot. 90-113w galerii)
√ Jednym z charakterystycznych punktów jest pomnik Josepha Conrada. Obok stoją Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa. (fot. 89 w galerii)
Po tak wyczerpującym dniu uczestnicy wycieczki udali się na nocleg do Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku Matemblewie.
Przy sanktuarium wybudowano diecezjalny Dom Samotnej Matki, gdzie znajdują schronienie i opiekę znajdujące się w trudnej sytuacji ciężarne kobiety i dziewczęta. (fot. 114-122a w galerii)
W kaplicy na leśnym wzgórzu czuwa Matka Boża Brzemienna, słynąca łaskami figura Maryi.
Pielgrzymują do niej rodziny, by podziękować za dar poczęcia, a także małżeństwa nie mogące mieć dzieci z prośbą o cud. (fot.123-127 w galerii)
Nieopodal znajduje się Ołtarz Papieski, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę Św. na sopockim hipodromie podczas swej pielgrzymki w 1999r. Ołtarz znajduje się w centrum ustawionej na świeżym powietrzu po lasem drogi krzyżowej. (fot. 128-139 w galerii)
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się wyjazdem do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie – najdłuższego kościoła Polski ( 107 m długości na zewnątrz). (fot. 140-164 w galerii) Znajdują się tam aż trzy instrumenty: słynne organy wielkie, małe organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej.
Codziennie o 12.00 odbywają się w katedrze koncerty organowe, w czasie których rozbrzmiewa muzyka m.in. Bacha, Schuberta, Mendelsona i takiego koncertu wysłuchała nasza wycieczka. W czasie recitalu zamykane są drzwi katedry, nie można do niej ani wejść ani wyjść.
Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Parku Oliwskiego. (fot. 165- 183 w galerii)
Po zwiedzeniu katedry i parku wycieczkowicze udali się autokarem na Westerplatte, symbol wybuchu II Wojny Światowej. (fot. 184- 207 w galerii)
Atrakcją wycieczki był rejs statkiem z Westerplatte do Gdańska (fot.208- 257 w galerii), zwiedzenie gdańskiej starówki: Długie Pobrzeże, Żuraw, ul. Mariacka, Kościół Mariacki i ulicy Długiej: Trakt Królewski, Ratusz, Dwór Artura, Fontanna Neptuna. (fot. 258- 291 w galerii)
W Gdańsku pożegnaliśmy się z przewodnikiem.
Niedzielny dzień wycieczki rozpoczęliśmy Mszą Św. w Matemblewie i wyruszyliśmy do Malborka. Zamek Krzyżacki w Malborku jest jednym z największych muzeów w kraju. Obecnie jest prawie całkowicie odrestaurowany. Największa zachowana gotycka twierdza w Europie składa się z trzech zamków i zajmuje obszar o pow. 20ha.( fot. 292-400 w galerii)
Ostatnim etapem był krótki postój w Toruniu, jednym z najstarszych miast Polski, miejscu urodzenia Mikołaja Kopernika i sławnych pierników toruńskich.(fot.401-429 w galerii)
Potem to już upragniona droga do domu.
Autor: KGW Witkowice
Opublikowano 28 lipca 2015