
Wśród dawnych osad Krakowa: Kazimierz i Łagiewniki – wieś służebna. Kółko Regionalne z Witkowic w krakowskich osadach.
Często zapominamy, że obecny Kraków to miejscowość złożona z wielu osad i wsi, które zostały do niego włączone administracyjnie. Tworzą one różnorodność tego miasta pod względem urbanistycznym, historycznym, klimatu, jaki tworzą ludzie i ich działalność.
27 kwietnia 2016r. Kółko Regionalne z naszej szkoły kontynuowało poznawanie różnorodności „stolicy polskiej kultury” – Krakowa. Kazimierz Kazimierza Wielkiego zachwyca różnorodnością kultury żydowskiej, ale również chrześcijańskiej. Zwiedziliśmy kościół p.w. Bożego Ciała, muzeum etnograficzne, muzeum inżynierii, synagogi. Próbowaliśmy żydowskich potraw w restauracji „Ptaszyl”.
Ze względu na rok miłosierdzia pojechaliśmy do Łagiewnik – kiedyś osady służebnej Krakowa, w której zajmowano się bednarstwem. Dziś będącej miejscem kultu Bożego Miłosierdzia.
Pani Małgorzata Gołek opowiadała o swoim spotkaniu z siostrą pamiętającą siostrę Faustynę Kowalską i jej spotkaniach z Chrystusem. Cela siostry Faustyny, kościół, liczne kaplice wypełnione ludźmi z całego świata ukazują potrzebę wcielania w życie tej prostej prawdy – otrzymywania i obdarowywania innych miłosierdziem według słów kard. Stefana Wyszyńskiego o miłości miłosiernej.
Wielu z nas skorzystało tutaj z sakramentu pojednania. Udaliśmy się także do pobliskiego centrum Jana Pawła II – apostoła Bożego Miłosierdzia.
Oprowadzał nas dzisiaj pan Bogusław Bargieł prezentując wielokulturowe tradycje naszej ojczyzny.
Autor: K.W.Nowakowski
Opublikowano 6 maja 2016