
Niedziela Palmowa w Witkowicach
Poświęceniem przyniesionych palm i uroczystą procesją wokół kościoła rozpoczęliśmy Wielki Tydzień.
Jeden z najbarwniejszych dni w Witkowicach to właśnie Niedziela Palmowa. A było co podziwiać…
Jak co roku, pięcioipółmetrową palmę przynieśli strażacy OSP. W tym roku ich palma stanęła w środku kościoła. Wtórowała im (4,40m.) palma, wykonana przez członków Klubu Seniora „Pod Złotym Dębem”. Misterną pracą, jak zawsze, pochwaliło się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich.
Siedem dni przed Wielkanocą Kościół wspomina triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Jest to dzień inicjujący Wielki Tydzień, czas szczególnego wyciszenia, przeżywania Paschy Jezusa – Jego Męki i Zmartwychwstania.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
Charakterystycznym elementem obchodów Niedzieli Palmowej są palmy przynoszone przez wiernych. Tradycyjnie wykonywane są one z gałązek wierzby – symbolu zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Na Zachodzie zwyczaj ten wszedł w powszechną praktykę w wieku V i VI, w Rzymie święcenie palm i procesje rozpoczęły się od IX wieku, a w XI w. włączono je do liturgii papieskiej. Wcześniej na Zachodzie niedzielę tę nazywano Niedzielą Męki Pańskiej i odczytywano pasję z Ewangelii św. Mateusza. Po soborze trydenckim (1545-1563) postanowiono usunąć lokalne różnice i od tego czasu również w Rzymie przyjęto nazwę Niedziela Palmowa. Obecna nazwa Niedziela Palmowa Męki Pańskiej łączy obie tradycje.
W Niedzielę Palmową, od 1986r, obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, którego inicjatorem był papież Jan Paweł II. Jak co roku, młodzież na całym świecie spotkała się w swoich kościołach katedralnych na lokalnym świętowaniu Światowych Dni Młodzieży. W tym roku było ono wyjątkowe. Było oczekiwaniem na wielkie święto młodych, które w lipcu odbędzie się w Polsce: najpierw – od 19 do 25 lipca w diecezjach, a następnie do 31 lipca w Krakowie, z papieżem Franciszkiem. Towarzyszą mu słowa z Ewangelii św. Mateusza: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Świętowanie rozpoczęło się przed kościołem Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej, skąd procesja z plamami przeszła do pobliskiej katedry św. Mikołaja, gdzie młodzi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla.W czasie Mszy św. można było złożyć ofiarę na “Bilet dla Brata” – akcji, dzięki której do Krakowa będzie mogła przyjechać młodzież zza naszej wschodniej granicy, m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Można też było zakupić gadżety związane z ŚDM oraz posilić się wojskową grochówką.
Podczas uroczystości po raz pierwszy zaśpiewał diecezjalny chór ŚDM, który pracuje także nad oprawą muzyczną lipcowego świętowania w rożnych częściach naszej diecezji.
Autor: Kamilla Frysztacka
Opublikowano 20 marca 2016