
Królewska Warszawa – nasza stolica
Wydaje się, że wszyscy powinni przynajmniej raz odwiedzić stolicę swego kraju. Zarówno tą duchową jak i administracyjną.
Wyjazd do Warszawy uczniów kl.VI SP, kl. III B i A gimnazjum oraz Kółka Regionalnego naszej szkoły, którego kierownikiem była pani Małgorzata Gołek a opiekunami pani Edyta Jurzak i pan Kazimierz Witold Nowakowski z powodu krótkiego pobytu musiał zostać ograniczony do tematycznego zamysłu. Powodował również konieczność rezygnacji przez organizatorów z odwiedzenia wielu ciekawych miejsc.
Opiekunowie chcieli pokazać Warszawę królewską oraz jako stolicę Polski. Miejsce bliskie każdemu zgodnie z hasłem promującym to miasto – „Pokochaj Warszawę”. Niestety już kilka miesięcy wcześniej nie udało się zamówić biletów do Muzeum Powstania Warszawskiego w interesującym nas terminie. W sejmie również mogliśmy znaleźć się tylko dzięki opiekunom i panu posłowi Stanisławowi Pięcie z Prawa i Sprawiedliwości. Wydaje się, że nie bardzo założenia programu tego wyjazdu odczytała pani pilot-przewodnik, której bliższe były tematy lżejsze, postacie i sceny współczesnych filmów i seriali, domy towarowe, ceny mieszkań, fast foody aniżeli historia czy patriotyzm.
Pierwszego dnia wizytę w stolicy rozpoczęliśmy pod sejmem wraz z tysiącami polskich nauczycieli protestujących przeciwko polityce oświatowej rządu. Naszym przewodnikiem po polskim parlamencie był pan poseł Stanisław Pięta z PIS, który trzy godziny w interesujący sposób opowiadał o tym miejscu i odpowiadał na pytania. Zwiedzanie zakończyliśmy w sejmowej restauracji, gdzie pan poseł ugościł nas poczęstunkiem oraz drobnymi upominkami.
Następnie udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, przy którym w deszczu pani pilot-przewodnik pół godziny zastanawiała się co zrobić dalej by w końcu zabrać wszystkich w miejsce niczym nie wyróżniające stolicy z nagromadzeniem różnych fast foodów. Dobrze, że w kolejne dni sprzyjała pogoda i nie padało. Odwiedziliśmy Stadion Narodowy, warszawskie Łazienki i pomnik Chopina, Pałac Kultury i Nauki, z którego oglądaliśmy panoramę stolicy oraz Stare Miasto. Jego zwiedzanie, dzięki opiekunom, znów rozpoczęliśmy od Grobu Nieznanego Żołnierza. Pomijane ważne miejsca w mniejszych grupach wskazywali uczniom opiekunowie. Ostatni dzień wizyty w tym mieście rozpoczęliśmy od odwiedzenia Cmentarza na Powązkach. Złożyliśmy kwiaty na grobie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jako wyraz hołdu dla całego pokolenia polaków, które oddało swe młode życie dla ojczyzny. Zapaliliśmy znicz przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Również tu opiekunowie cofali grupę z panią pilot-przewodnik jak choćby pod pomnik katyński, kiedy właśnie w tym czasie przeżywamy 75 rocznicę zbrodni katyńskiej.
Wyjątkowym czasem stało się spotkanie z osobami pamiętającymi Księdza Jerzego Popiełuszkę podczas zwiedzania muzeum poświęconego temu męczennikowi oraz nawiedzenie jego grobu. Zwiedziliśmy Zamek Królewski, ogrody na dachu biblioteki uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik i czas było wracać do domu.
Na noclegi nikt nie narzekał. Nie smaczne jedzenie zrekompensowały zamawiane indywidualnie pizze. Wszystkim jednak dopisywały dobre humory.
Było to ciekawe, a dla większości pierwsze spotkanie z naszą stolicą. Mamy nadzieję, że nie ostatnie.
Autor: KWN
Opublikowano 4 maja 2015