
Jak żyło się kobietom na tych terenach 100 lat temu?
Jak prowadzić dom, jak wychowywać dzieci, co robić, gdy dzieci kłamią, jak się gimnastykować, jak przyrządzić niedzielny obiad, wreszcie – jak urządzić wesele. Brzmi znajomo?
Jednak nie są to porady z kolorowych pism dla pań, jakie możemy znaleźć dziś w kioskach. To tematy-porady, jakie kobiety mogły znaleźć w prasie sto lat temu! Tematy te przybliży 9 grudnia 2014 r. podczas kolejnego Spotkania przy armacie pt. „Życie kobiet na pograniczu zachodniej małopolski na początku XX wieku według ówczesnej prasy” historyk, dziennikarz i autor książek Pan Jacek Kachel.
Spotkanie będzie poświęcone życiu kobiet na terenach granicznych Śląska Austriackiego i Galicji. Obiektem analizy gościa muzeum będzie kobieta – mieszczanka, inteligentka i dama z wyższych sfer, zamieszkała na tym terenie na początku XX wieku.
– Początek XX wieku to prawdziwa rewolucja obyczajowa i społeczna, która w sposób znaczący dotknęła kobiety średnio zamożne, mieszczanki i inteligentki. Z tego właśnie powodu postanowiłem nieco więcej miejsca poświęcić im właśnie – argumentuje autor.
Jacek Kachel dotarł do ukazujących się wówczas na terenach Śląska Austriackiego i Galicji najważniejszych periodyków adresowanych do słabej płci i przeanalizował ich treść pod kątem położenia kobiet, ich roli w życiu społecznym oraz przemian obyczajowo-społecznych. Dodatkowo autor poruszy wątki kęckie, w tym niezrealizowane plany budowy kolei żelaznej Żywiec-Oświęcim przez Kęty.
Zapraszamy we wtorek 9 grudnia 2014 r. o godz. 17.00 do muzeum, sala wystaw czasowych.
Wstęp jak zawsze wolny.
Źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Opublikowano 2 grudnia 2014