
Film „Kwatera Ł’” Arkadiusza Gołębiewskiego w ramach wystawy w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów
“- Pani Natalio, czy pani znajdzie mojego tatę?– Rozpłakałam się. Ten pan też się rozpłakał…”
W ramach wystawy fotografii wykonanych podczas prac ekshumacyjnych na tak zwanej kwaterze „Ł” (Łączce) Cmentarza Powązkowskiego, prowadzonych w latach 2012 i 2013 przez Instytut Pamięci Narodowej, można obejrzeć przejmujący film Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera Ł”, który przybliża prace ekshumacyjne na Łączce w sposób, jakiego nie dokonał żaden inny dokumentalista.
Gołębiewski pokazał młodych antropologów i przemiany, które w nich zachodzą podczas tak niezwykłej pracy. Odtwarzali oni ostatnie chwile życia polskich bohaterów, określali powody śmierci… Choć często zadanie ich przerastało, nie zrezygnowali.
W filmie udało się uchwycić to, co jest wielką siłą tego obrazu. Antropolodzy to rówieśnicy osób, którzy znaleźli się w tej niegodnej mogile. Widzimy też rodziny bohaterów, które tak długo czekały na odnalezienie szczątków swoich najbliższych.
„Widziałam, że starszy pan, syn jednej z ofiar, przygląda mi się, jak pracuję, widziałam, że waha się, czy podejść. Wreszcie podchodzi i prosi: – Pani Natalio, czy pani znajdzie mojego tatę? Rozpłakałam się. Ten pan też się rozpłakał…” – mówi w filmie młoda antropolożka.
Wystawę w galerii w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów w Kętach zorganizował miejscowy Klubu „Gazety Polskiej”. Będzie czynna do 3 sierpnia 2014.
Więcej informacji na temat wystawy znajdą Państwo tutaj.
Poniżej przedstawiamy fragment filmu.
Oprac. Kamilla Frysztacka, foto: Piotr Życieński