
Dziękujemy za dary ziemi – Dożynki Wiejskie w Witkowicach
Przemarszem dożynkowego korowodu z Domu Strażaka do kościoła pw. św. Michała Archanioła rozpoczęły się 24 sierpnia uroczystości Święta Plonów w Witkowicach.
Z Orkiestrą Dętą witkowickiej OSP na czele, w barwnym orszaku szli Gospodarze tegorocznych Dożynek, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz zaproszeni goście.
Mszy św. dziękczynnej przewodniczył, pełniący funkcję administratora parafii, ks. Stanisław Lipowski.
Dziękując za plony ziemi, za trud i pracę rolników, kapłan poświęcił złożony na ołtarzu chleb i wieniec żniwny.
Tradycją polskiego rolnika jest od wieków nie tylko prosić Boga o błogosławieństwo ziarna wrzucanego w ziemię by wydało plon, ale również dziękować Mu za szczęśliwie zebrane owoce ziemi. W homilii kaznodzieja, mówiąc o dożynkach jako składowej dwóch elementów: zbioru plonów i dziękczynienia Bogu za dary ziemi, rozważał podziękowanie w aspekcie umiejętności uznania czyjegoś udziału w osiągnięciu pewnego dobra w całej sferze ludzkiego życia –“Umiejętność uznania czyjejś zasługi stanowi o wielkości człowieka (…) Dziękczynienie jest procesem polegającym przede wszystkim na uznaniu zasług innych osób, a potem oczywiście swoich, ale nigdy odwrotnie.”
Kapłan podkreślił też niepowtarzalność pracy rolników, ich zależność od praw natury.
O oprawę muzyczną Mszy św. zadbała Orkiestra Dęta OSP Witkowice.
Po uroczystym błogosławieństwie korowód dożynkowy wraz z zebranymi gośćmi przemaszerował na plac przy OSP w Witkowicach, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.
W trakcie obrzędu nastąpiło tradycyjne przekazanie wieńca dożynkowego i chleba Gospodarzom Dożynek.
Kolejnym punktem programu był koncert Orkiestry Dętej OSP Witkowice, zespołu “Witkowianie” KGW Witkowice, zespołu “Bulowianie” KGW Bulowice oraz program artystyczny przygotowany przez młodzież SZ-P w Witkowicach.
W przerwach pomiędzy występami, wyróżnieni w powiatowym konkursie na estetycznie zagospodarowaną zagrodę wiejską otrzymali pamiątkowe statuetki.
Statuetkę z podziękowaniem od Koła Gospodyń Wiejskich w Witkowicach otrzymali Gospodarze tegorocznych uroczystości.
Mimo kapryśnej aury plac przy OSP w Witkowicach wypełniły tłumy mieszkańców Witkowic i okolicznych miejscowości.
O podniesienie temperatury zadbały panie z KGW w Witkowicach oraz darczyńcy tegorocznych uroczystości, serwując przybyłym smakowite potrawy.
Do późnych godzin nocnych rozgrzewał i bawił gości zespół Kawaler Band.
Koło Gospodyń Wiejskich w Witkowicach dziękuje miłym gościom za udział w Dożynkach oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta Plonów za pomoc i współpracę.
Szczególne podziękowania skierowane są do:
OSP z Witkowic Koła Pszczelarzy z Kęt Kółka Rolniczego z Witkowic oraz witkowickiej młodzieży.Uroczystości nie odbyłyby się bez wspaniałych sponsorów. Tegorocznymi darczyńcami są:
Tadeusz Wróbel – “AUTOKONTENER’ Władysław Fik i Eugeniusz Zawadzki – “WITMET” Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa SKIBA” w Kętach Rada Sołecka w Witkowicach Kółko Rolnicze w Witkowicach OSP w Witkowicach Spółdzielnia Produkcji i Usług “Kęt-Rol” w Kętach Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kętach Tomasz Jurzak – “WIL-DROB” Grzegorz Mendyk i Rafał Mendyk – Gospodarze tegorocznych Dożynek Maria i Stanisław Ziębińscy – “ICE MASTRY” PSB “Gabryś – Sikora” Adam Klęczar – “AKSAM” Marianna i Stanisław Drabek Stowarzyszenie Górników i Emerytów Górniczych w Witkowicach Ludowy Klub Sportowy “ORZEŁ WITKOWICE” Agnieszka i Dariusz Gawęda Małgorzata i Krzysztof Bałamucki Małgorzata i Krzysztof Kasperek Krystyna i Ryszard Baścik Zbigniew Jordanek Krystyna i Kazimierz Niedziela KGW w Bulowicach Joanna i Mariusz Pęcek Aneta i Bartłomiej Caboń Bronisława i Marian Caboń Marian Stawowczyk Józef Klęczar Beata CapandaObchody Święta Plonów uświetniły sztandary:
OSP z Witkowic Koła Pszczelarzy z Kęt Stowarzyszenia Górników i Emerytów Górniczych z Witkowic ZS-P z Witkowic oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Witkowic.Więcej zdjęć z tegorocznych Dożynek można obejrzeć tutaj
Autor: Kamilla Frysztacka
Opublikowano 26 sierpnia 2014