
Dolomiti Extreme Trail 2014 – mordercze zmagania Witkowianina
Miło nam poinformować, że mieszkaniec Witkowic WOJCIECH FRYSZTACKI, mający na swoim koncie wiele startów w biegach górskich, po kilkumiesięcznych przygotowaniach ukończył kolejny. Tym razem był to ultra maraton DOLOMITI EXTREME TRAIL 2014.
Trasa biegu liczyła 53km długości, z sumą przewyższeń 3800m+/3710m- .
Bieg ten zaliczany jest do jednych z najtrudniejszych, najniebezpieczniejszych i wymagających od zawodników żelaznego przygotowania.
Rywalizacja odbywała się w skrajnie trudnym, górskim terenie, nierzadko olinowanym, w dużej części na wysokości ponad 2000m n.p.m., z wielokilometrowymi odcinkami w jeszcze zimowej scenerii.Pętla wiodła z małego miasteczka Forno di Zoldo 864 m n.p.m., serca Parku narodowego w Dolomitach, pod ścianą malowniczego San Sebastiano, przez Passo Duran 1601 m n.p.m. w kierunku zapierających dech w piersiach ścian najpiękniejszych 3000-czników w Dolomitach: Moiazzy i Civetty, przez polodowcowe kotly i doliny, następnie przez przełęcz Passo Staulanza, w końcu obok majestatycznego samotnego Monte Pelmo przez Monte Punta, aż wreszcie zbieg z powrotem do Forno di Zoldo.
Z ponad 500 zgłoszonych zawodników bieg zdołało pokonać w limicie czasowym 374 “górali”, w tym Witkowianin Wojciech Frysztacki w czasie 11:56:14( 11 godzin 56 minut 14 sekund), co pozwoliło mu uzyskać 124 miejsce w swojej kategorii.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z zeszłorocznej edycji
oraz z tegorocznych zmagań.
Dolomity to rozległy obszar górski (około 80 x 70 km) znajdujący się w północno – wschodniej części Włoch, w prowincjach Bolzano, Trydent i Belluno, którego charakterystyczną cechą są grupy górskie porozrzucane pomiędzy głębokimi dolinami, niczym potężne wyspy na morzu. Wiele szczytów to ogromne, czasami kilkusetmetrowe baszty, które zdecydowanie odróżniają te góry od innych i czynią jedynymi w swoim rodzaju. Charakter Dolomitów podkreślają strzeliste iglice, rozległe piarżyska, lazurowe jeziorka i zieleń górskich łąk. W Dolomitach można spotkać również bardzo dużo pozostałości po walkach między Włochami i Austriakami z czasów I Wojny Światowej, a więc bunkry, sztolnie, platformy trawersujące potężne ściany, zasieki z drutu kolczastego itp., a wszystko to wysoko w górach, niejednokrotnie w rejonie wierzchołków.
Dolomity to także wyjątkowo widokowe drogi chętnie przemierzane przez kierowców, motocyklistów i rowerzystów, to też przepiękne szlaki rekreacyjne dostępne dla rodzin z dziećmi, jak również ogromne ściany z efektownymi drogami wspinaczkowymi dla szukających ekstremalnych przeżyć.Nadzwyczajne piękno krajobrazu Dolomitów oraz unikalność budowy geologicznej zostały uznane przez Komitet UNESCO i 26 czerwca 2009 r. Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości jako obiekt przyrodniczy.
Autor: Kamilla Frysztacka, foto: Wojciech Frysztacki, Dolomiti Extreme Trail
Opublikowano 19 czerwca 2014