
„Chrześcijański Kazimierz A.D.2016” – Kółko Regionalne z wizytą w Krakowie
We Francji burzone są kościoły. W Niemczech buduje się nowe meczety. Takie informacje coraz częściej docierają do nas poprzez różne media. Jako członkowie Kółka Regionalnego po raz kolejny przekonaliśmy się, że w naszej małej i dużej ojczyźnie chrześcijaństwo jest ciągle żywe. Kościoły są nie tylko zabytkami, ale dzięki ludziom spełniają swoje funkcje sakralne często od kilkuset lat.
7 stycznia 2016 r. odwiedziliśmy krakowski Kazimierz i mogliśmy stwierdzić, że jest nie tylko żydowski, lecz także chrześcijański, katolicki. Oprowadzała nas po nim pani Inez Pełka. Zdobyliśmy wiele informacji z historii i historii sztuki. Usłyszeliśmy wiele opowiadań o ludziach związanych z odwiedzanymi miejscami. Spotkaliśmy wiele ciekawych osób.
Naszą wędrówkę po Kazimierzu rozpoczęliśmy od wizyty u Braci Albertynów. Zatrzymaliśmy się w kaplicy – dawnej ogrzewalni. Zwiedziliśmy muzeum. Brat Marek przybliżył nam postać Adama Chmielowskiego – brata Alberta i jego dzieło. Mimo upływu 100 lat od śmierci założyciela to miejsce ciągle tętni życiem, służąc potrzebującym. Na koniec otrzymaliśmy książki pt. „Świadectwo oddania bez reszty”.
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oo. Augustianów zachwycił nas nie tylko przykładem pięknej budowli gotyckiej, starych fresków i innych dzieł sztuki sakralnej, lecz również przykładem pracy augustianów. To żywe miejsce kultu i postaci św. Rity przyciąga nieustannie wielu wiernych. Pani przewodnik przypomniała nam również jej historię życia.
Nie mogliśmy pominąć szczególnego miejsca dla Polski i Polaków – kościoła pw. św. Michała Archanioła na Skałce. Kościół ten bliski jest nam ze względu na Michała Archanioła – patrona również naszej parafii. Jednak szczególnie ze względu na św. biskupa Stanisława, patrona Polski. Znamy go z kart podręczników historii. Znamy z książeczek do nabożeństwa. Brat Janusz – młody paulin, zachęcał nas do odkrywania Maryi jako ukochanej matki oraz zachęcał do pozostania wiernym wartościom, jak Maryja i św. biskup Stanisław.
W restauracji „Awiw” posililiśmy się smacznymi pierogami nabierając sił przed dalszą drogą, która poprowadziła nas do Prowincjałatu oo. Franciszkanów. Tu spotkaliśmy się z o. Piotrem Gryścem, który przybliżył nam postacie męczenników z Peru – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.
Obejrzeliśmy również film poświęcony tym postaciom pt. „Życia nie można zmarnować”. Nowi błogosławieni okazali się tak zwyczajni, że każdy z nas może zostać świętym.
Czas było wracać do domu. Cieszymy się, że odwiedzane miejsca ciągle tętnią życiem wiary, będąc jednocześnie świadkami historii.
Autor: K.W.Nowakowski
Opublikowano 10 stycznia 2016