
Boskie uroczystości w sercu Oświęcimia czyli VII Małopolski Festiwal “Jackowe Granie”
15 sierpnia, w piątkowy wieczór, koncertowo rozpoczął się na oświęcimskim rynku VII Małopolski Festiwal “Jackowe Granie”.
Jako pierwszy wystąpił, pełen pozytywnej energii, zespół Mxxie Band, rozgrzewając zebranych przed kolejnym koncertem, którym był występ Pawła Chustaka.
Wśród młodzieży ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego z Oświęcimia nie zabrakło gości z Ukrainy, przedstawicieli władz miasta oraz licznie przybyłych mieszkańców.
W przerwach pomiędzy koncertami oświęcimski rynek zamieniał się w jedną wielką taneczną galę.
Drugi dzień Festiwalu upłynął na obchodach święta patrona miasta Oświęcim św. Jana Bosko. Był to też dzień 199 urodzin świętego.
Obchody uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, której przewodniczył ks. Inspektor Dariusz Bartocha.
Kolejnym elementem obchodów ku czci św. Jana Bosko było uroczyste odsłonięcie wielobarwnego muralu z wizerunkiem patrona miasta w otoczeniu młodzieży.
O godzinie 16:00, spod pomnika świętego, wystartował II Bieg Patronalny „Biegać jest Bosko”. Pierwsza jego edycja odbyła się w roku ubiegłym, w dniu ogłoszenia św. Jana Bosko patronem miasta Oświęcim.
Po zakończeniu biegu i dekoracji zwycięzców rynek w Oświęcimiu ponownie zamienił się w halę koncertową. Tym razem ze swoim magicznym repertuarem wystąpił zespół Dzień Dobry, który wraz z zaproszonymi gośćmi zagrał “Boski Koncert” – niespodziankę tegorocznego Festiwalu.
Drugi dzień “Jackowego Grania” zakończył, wykonany przez polsko-ukraińską młodzież, spektakl pt. „Obraz”. Młodzież ta realizuje projekt wzajemnej współpracy, finansowany ze środków województwa małopolskiego.
Ostatni dzień Festiwalu to jednocześnie odpust ku czci św. Jacka, który jest również patronem inspektorii krakowskiej, pierwszego miejsca salezjanów w Polsce.
Wisienką na torcie był, kończący VII edycję Małopolskiego Festiwalu “Jackowe Granie”, wieczorny koncert zespołu Kalophonia ze Lwowa, wykonującego muzykę wschodnią cerkiewną. Większość utworów stanowiły pieśni religijne śpiewane podczas liturgii w kościele prawosławnym i grekokatolickim. Biorąc pod uwagę obecne wydarzenia na Ukrainie, zebrani ofiarowali to spotkanie jako dar modlitwy za naród ukraiński.
Organizatorem Festiwalu jest Zakład Salezjański im. Ks. Bosko we współpracy z Oświęcimskim Centrum Kultury.
Partnerem przedsięwzięcia jest województwo małopolskie oraz miasto Oświęcim.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: inspektor Prowincji Krakowskiej Towarzystwa Salezjańskiego ks. Dariusz Bartocha, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, pełniący funkcję prezydenta miasta Oświęcim Janusz Chwierut, starosta oświęcimski Józef Krawczyk oraz wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.
Festiwal „Jackowe Granie” związany jest tematyczne i czasowo ze świętem św. Jacka. Jest to cykl koncertów odbywających się w historycznym otoczeniu jednego z najstarszych zabytków Oświęcimia – gotyckiej kaplicy św. Jacka oraz w sąsiadującym z placem Świętego Jacka Sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Pierwsze „Jackowe Granie” odbyło się 7 lat temu i miało charakter imprezy jednodniowej. W związku ze wzrostem zainteresowania, życzliwym przyjęciem oraz wytworzeniem się pewnej tradycji – już po raz czwarty było to trzydniowe wydarzenie.
Festiwal, dzięki obecności wybitnych artystów, to ważne wydarzenie muzyczne promujące zarówno miasto Oświęcim, jak i całe województwo małopolskie i małopolską tradycję, ukazując bogate dziedzictwo kulturowe regionu.
Autor: Kamilla Frysztacka
Opublikowano 19 sierpnia 2014