
Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Polski.
Po raz dwudziesty czwarty do Polski dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. 14 grudnia polscy harcerze odebrali je od skautów ze Słowacji.
Uroczystość odbyła się na Mszy św. w miejscowości Svit koło Popradu, po słowackiej stronie Tatr.
Hasło towarzyszące tegorocznej wędrówce Światła w Polsce to słowa „Pokój jest w nas”.
Harcerze będą się starali, aby Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do każdego polskiego domu. Zostało przekazane prezydentowi RP, następnie trafi ono do kościołów, szkół i szpitali. Harcerze przekażą je dalej na Ukrainę i na Białoruś. Popłynie także z Polski do Danii.
Tradycyjnie do akcji włącza się Caritas Polska, która ofiarowała harcerzom świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Akcja “Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).
Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a czasem nawet do samego Wiednia.
Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Obecnie coroczne przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej przez Kraków, Jasną Górę i rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
Betlejemskie Światło Pokoju austriaccy skauci przywieźli trzynastego grudnia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem do wiedeńskiej katedry. Stamtąd zostało rozniesione dalej. Po raz pierwszy w stolicy Austrii zagościło w 1986 roku. Polska przyjmuje je od 1991 roku.
Autor: kf, foto: https://www.facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju
Opublikowano 14 grudnia 2014