W Kętach i Witkowicach Orszak Trzech Króli po raz drugi
Liczni mieszkańcy wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który w Święto Objawienia Pańskiego przeszedł ulicami Witkowic. W barwnym korowodzie szli przedstawiciele sołectwa, lokalnych organizacji, szkoły, dzieci i młodzież oraz całe rodziny.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła, w czasie której modlono się o dar odpowiedzi na boże wezwanie, o umiejętność poznawania Boga, który dziś objawia się każdemu człowiekowi.
„Pan Bóg nikogo nie wyklucza ze swoich zbawczych planów, dziecię Jezus objawia się mędrcom ze wschodu i włącza ich mądrość i kulturę w historię zbawienia. Mędrcy odpowiadają na boże wezwanie hołdem i ofiarą. I my, uczestnicząc w tej Mszy św., chcemy coraz bardziej poznawać objawiającego się Boga. By dziś, wędrując w Orszaku razem z Trzema Królami, każdy z nas mógł poczuć się takim królem. Bo do każdego z nas przychodzi Chrystus i każdemu z nas się objawia.”– podkreślił ks. Stanisław Lipowski na rozpoczęcie nabożeństwa.
Po Mszy św. uformowano barwny korowód i wszyscy zebrani, śpiewając radośnie kolędy i pastorałki, wyruszyli uliczkami Witkowic, by na koniec pokłonić się Nowonarodzonemu.
Na scenie przy remizie OSP, w specjalnie zbudowanej na tę okazję szopce, Maryja tuliła zziębnięte dzieciątko, a Józef wypatrywał nadchodzących w królewskim orszaku wędrowców. Po dotarciu na miejsce zebrani wysłuchali słów św. Mateusza Ewangelisty o mędrcach ze Wschodu, którzy podążając za blaskiem gwiazdy dotarli do Betlejem. Następnie przedstawiona została krótka inscenizacja, w trakcie której królowie oddali pokłon Świętej Rodzinie oraz złożyli przyniesione dary: złoto – atrybut królewski, kadzidło – symbol boskiej chwały oraz mirrę – znak cierpienia. W rolę Józefa i Maryi wcielili się państwo Iwona i Piotr Adamus, jako Jezus wystąpił malutki Wojtuś, a Świętej Rodzinie towarzyszyła Eliza w roli aniołka. Trzej Królowie, którzy nieśli w orszaku dary dla Jezusa oraz zaprezentowali inscenizację na zakończenie – to członkowie Klubu Seniora „Pod Złotym Dębem”. Oprawę muzyczną zapewnił najwspanialszy organista Dawid Wróbel wraz ze swoim przyjacielem. Nad bezpieczeństwem czuwali, szopkę zbudowali oraz służyli pomocą wszelaką strażacy OSP Witkowice, pomagali im funkcjonariusze Policji.
Świętowanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem przy szopce z kubkiem gorącej herbaty i pysznym domowym ciastem, które przygotowało Koło Gospodyń.
Pomysłodawcą Orszaku Trzech Króli w Witkowicach jest pan Kazimierz Witold Nowakowski – wieloletni nauczyciel, opiekun Kółka Regionalnego dla dzieci i młodzieży. W przygotowania zaangażowało się wielu mieszkańców wsi oraz członkowie lokalnych organizacji.
Uliczne kolędowanie w Witkowicach zorganizowano już po raz drugi.
Również drugi Orszak Trzech Króli odbył się w kęckim dekanacie w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.
Jak i w roku ubiegłym Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją wejścia, w której oprócz służby liturgicznej ołtarza wraz z proboszczem ks. Jerzym Musiałkiem, szła Święta Rodzina, dzieci w strojach aniołków, królów i pastuszków oraz tatusiowie jako Trzej Królowie. Pozostała część dzieci w barwnych przebraniach utworzyła szpaler dla korowodu.
Podczas skierowanego specjalnie do dzieci kazania, w której kapłan opowiadał historię Bożego Narodzenia, z zebranych w świątyni bożonarodzeniowych postaci utworzyła się przed ołtarzem żywa szopka, do której przy śpiewie kolędy „Do szopy hej pasterze” podążali pastuszkowie, by oddać pokłon Bożemu Dziecięciu. Tuż po nich wędrowali Trzej Królowie, za którymi szły dzieci w koronach na głowach oraz pozostali uczestnicy Eucharystii. Po zakończeniu Mszy św. i końcowym błogosławieństwie boczną nawą i głównym przejściem kościoła przed ołtarz wyruszył Orszak Trzech Króli. Aniołki, pastuszkowie, królowie oraz wszyscy zebrani przeszli w barwnym korowodzie wewnątrz świątyni, by jeszcze raz oddać pokłon Świętej Rodzinie. Jak podkreślił w rozmowie ks. Musiałek, organizowanie orszaku wewnątrz kościoła daje możliwość uczestniczenia w nim szczególnie tym najmłodszym dzieciom, które z racji wieku musiałyby zrezygnować z udziału w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. „Ja mam tu dużo małych dzieci, takich pięcio-, sześcio-, czy siedmiolatków. Trudno byłoby trzymać je godzinę czy dwie na mrozie, dlatego organizujemy orszak wewnątrz kościoła i możemy być tu razem bez względu na pogodę” – dodał pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia w kęckiej parafii na osiedlu.
Wieczorem natomiast, na scenie w Sali Świętej Rodziny, młodzież z działającej przy parafii NSPJ w Kętach Oazy Ruchu Światło-Życie przedstawiła, przygotowany na postawie powieści Karola Dickensa, spektakl teatralny pt. „Opowieść Wigilijna”. Młodzi aktorzy, prezentując głęboką przemianę, jaka zaszła w czasie nocy wigilijnej w sercu, uchodzącego za skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachęcali do zastanowienia się nad własnym życiem i stosunkiem do drugiego człowieka.
Główny bohater, Scrooge, jest samotnikiem, stroniącym od ludzi, któremu zależy jedynie na pomnażaniu swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch jego partnera Marleya, który za swoje skąpstwo został skazany na wieczną tułaczkę. Odwiedziny te mają uchronić Scrooge’a przed podobnym losem, są też zapowiedzią wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt Bożego Narodzenia i Ducha Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Kolejni tajemniczy goście zabierają naszego bohatera w podróż do wydarzeń z przeszłości, pokazują smutną teraźniejszość oraz przepowiadają jeszcze smutniejszą i zakończoną śmiercią w samotności przyszłość. Początkowo nieufny Ebenezer, przerażony wizją samotnej śmierci, zaczyna pojmować beznadziejność swojego położenia i stosunku do innych ludzi. W jego sercu zachodzi całkowita przemiana: staje się szczodrym i serdecznym człowiekiem odmieniając tym samym swoją przyszłość.
Orszak Trzech Króli w parafii NSPJ w Kętach. Foto: Henryk Cinal
galerie zdjęć
Orszak Trzech Króli w Witkowicach
⇓
Orszak Trzech Króli w parafii NSPJ w Kętach
⇓
Spektakl pt. “Opowieść Wigilijna”
Autor: Kamilla Frysztacka
Opublikowano 7 stycznia 2017