Kapliczka Leśna
Kapliczka Leśna w Witkowicach to niewielka budowla z cegły pokryta dachówką.
Wewnątrz znajduje się ołtarz z figurą Matki Boskiej Witkowickiej z Dzieciątkiem na ręku, po której bokach stoją dwa aniołki. Figury wyrzeźbione zostały z drzewa lipowego przez miejscowego artystę ludowego Franciszka Gacka.
Fundatorami kapliczki był Tomasz Wróbel z żoną Magdaleną oraz Sylwester Koźbiał z żoną Stanisławą. 10 czerwca 1914 roku została ona poświęcona przez księdza prałata Stanisława Niziołka. Informacje te widnieją na tablicy wmurowanej w boczną ścianę kapliczki.
Na przestrzeni lat była ona remontowana kilkakrotnie. Ostatni gruntowny remont odbył się w latach 2004 – 2005 pod kierunkiem księdza proboszcza parafii w Witkowicach Adama Wyporka, przy wsparciu finansowym Tadeusza Wróbla oraz pracy mieszkańców Witkowic.
Pierwotny styl kapliczki został zachowany ze wszystkimi detalami.
Powyżej powstała nowa Golgota z kamiennym ołtarzem.
Wzniesiono sześciometrowy krzyż.
W miejscu pochówku dziewięciu radzieckich i dwóch niemieckich żołnierzy umieszczono blok skalny z granitową tablicą poświęconą nieznanym żołnierzom, poległym w II Wojnie Światowej.
Nieco poniżej znajduje się źródełko, z którego wypływa bogata w jony żelaza woda.
Już w II połowie XIX wieku mieszkańcy Witkowic i okolicznych wsi gromadzili się w lesie na modlitwach. Matki przynosiły chore dzieci, kąpały je w wodzie wierząc w cudowną moc bijącego tu źródełka.
Ze źródłem związana jest też legenda, jakoby pątnikom odprawiającym dróżki w Kalwarii Zebrzydowskiej wpadły do studni u Anioła (Kaplica zwana Betsaidą) korale, które to wypłynęły w źródełku w lesie w Witkowicach.
Kult tego miejsca nasilił się, gdy nagle na korze jednego z rosnących tam drzew pojawiła się narośl, kojarząca się jednym z wizerunkiem św. Jana Kantego, innym przypominająca oblicze Matki Boskiej.
Mimo negatywnej oceny władz kościelnych nie ustała adoracja tego miejsca, czego efektem była wybudowana w 1914 roku kapliczka.
Obecnie przy Leśnej Kapliczce w każdą drugą niedzielę maja, września oraz października odprawiana jest uroczysta Msza Święta, na której licznie gromadzą się mieszkańcy Witkowic i okolicznych miejscowości.
Do kapliczki prowadzi ścieżka rowerowa z Kęt. Od strony Nidku można dojechać tam samochodem.
Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj.
Autor: Kamilla Frysztacka Foto: Ewelina Zemanek, Kamilla Frysztacka, archiwum Źródło: „WITKOWICE – KRZYŻE, KAPLICE I KAPLICZKI” Zofia Wróbel, Witkowice 2009